« Takaisin kotisivulle

Stumppi - keskustelu

Oletko soittanut Stumppi- neuvontapuhelimeen? XML

Äänestys
Oletko soittanut Stumppi- neuvontapuhelimeen 0800 148484? Oliko neuvonnasta apua?
Kyllä, olen soittanut ja sain hyviä neuvoja. 11% [ 5 ]
Kyllä, olen soittanut, mutten saanut uutta informaatiota. 4% [ 2 ]
En ole soittanut. 85% [ 39 ]
Ääniä kaikenkaikkiaan: 46
Kirjoittaja Viesti

Admin2

Rekisteröityi:
25/09/2008 14:00:54
Viestit: 65

Ei kirjautunut

Minkälaisia (jos minkäänlaisia) kokemuksia Stumppi.fi sivuston käyttäjillä on neuvontapuhelimesta? Tässä ketjussa voi käydä keskustelua sekä antaa palautetta puhelinpalvelun toiminnasta.

Tätä viestiä on muokattu 2 kertaa. Viimeisin päivitys 27/01/2009 15:37:48


Ylläpito on puhunut
[WWW]

Peter Pan

Rekisteröityi:
08/07/2008 13:19:06
Viestit: 541
Paikkakunta: Suur-Savon sydänmaa

Ei kirjautunut

Pääosinhan lopettamismotivaation ja savuttomuuden päättymiseen liittyvät stressitilanteiden aiheuttamien ahdistusten käsittely. Olisi tietenkin kivaa pitää sellainen vaihda vapaalle sapattivuosi, jolloin puhelinsoitolla saisi kaikki ahdistukset hoidetuiksi, palvelu voisi olla ihan kannatettavaakin, aivan täysissä sielunvoimissa tuskin kukaan lopettaneista ensimmäisinä kuukausina on muutenkaan, eikä yhteiskunta saisi täyttä ymmärrystä vailla olevia rankaista olan takaa entistäkin julmemmilla sanktioilla. Tarve keskustella voi siis liittyä näennäesesti normaaliin elämänhallintaan, joskus olen tosin tupakkiakin puhelimitse yrittänyt kavereilta pummia

Toisaalta voi olla tärkeää tiedottaa tupakointiin liittyvistä sairauksista hoitoineen, miten ja minne hakeutua tutkimukseen, millaisia lääkityksiä saatavana etc.

Nettiosio on ehkä toimivampi, sillä sormet saavat näpyttelystä oivaa sijaispuuhaa kessunkäärimisen sijasta ja toisaalta sama yhteisöllinen ilmapiiri stumpissakin vallitsee kuin aidossakin tupakkaringissä. Heh, puhelimeen sama puuhailu vaatisi äänivalintaviidakkoa, että jos kiinnostaa kuulla horoskooppi, paina nro 1, jos olet kauris, paina 1, jos olet neitsyt, paina 0700 etc... Entäs tekstiviestipalvelu, siinähän sormet saisivat syyhytä myöskin.

Kilpailuja, palkintoja ja banaaneita, mutta myös päivittäinen galluppi on hauska idea.

Tätä viestiä on muokattu 4 kertaa. Viimeisin päivitys 19/01/2009 14:55:48


Katkenneita ja arkielämän kannalta tarpeettomia ajatuksia sitten ajanlaskun uusalun 15.1.2009
[Email] [WWW]

yokonyt

[Avatar]

Rekisteröityi:
07/10/2008 09:23:58
Viestit: 36
Paikkakunta: Pohjois-suomi

Ei kirjautunut

Olen soittanut neuvontapuhelimeen lokakuussa ja sain hyvän vinkin itselleni. Kuukauden ollut polttamatta, melkein..


ed.lopetuksen lopetus 17.10 tms.. Uusi lopetus 1.1.2009

Todellinen lopetus 1.7.2009

Siirry: