korvaushoito valehtelu.
Olen pian ollut vuoden polttamatta, mutta tullut ongelma noiden nikotiinikorvaushoitojen mainoksien suhteen, kestän katsoa tupakin polttoa ja muita, mutta mainokset on alitajuntaan tarkoitettuja käyttämään nikotiini korvaushoitoja. Eli katsoin jonkin matkaa a-studion eroon tupakasta vuonna 2030 niin yli läääkäri puhui siinä nikotiinista eroon ja muuta kivaa ja siitä että ei saisi enää ostaa tupakkaa, mielstäni koko hommma oli niin absstrudi kuin olla ja voi puhuttiin nikotiinista eroon ja sokea pitää olla joka ei ole huomannut sitä asiaa että kun tupakkiaskit on menneet piiloon, niin nikotiinikorvaustuoteet ovat vieneet suuremman tilan hyllyiltä kuin ennen ja se on kasvava suuntaus, eli sauhuttelu loppunut mutta nikotiini riippuuvuus on ainakin pysynyt samassa tiedän kun tiedän lopettaneita niin ovat jääneet nikotiini koukkuun, se ei ollut sille lääkärille merktyksellistä vaikka nimen omaan sanoi että nikotiini koukku niin puhui vaan tupakoitsijoista, katsokaa kaupan kassoja miten valikoima lisääntyy ja markkinointi nikotiini korvaustuotteille on lain vastaista esim nikocorette sanoo onnistumisen olevan 150 prosenttia niin mainoksessa sanottiin ja nikotinellilla on 7 kohdan lopetus prosessi, kukaan ei sano sitä että nikotiini lopetuksessa on kuin huume narkkari saisi huumetta vieroituksen aikana.
Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy kommentoidaksesi.
Viestejä yhteensä
Lopetti sitten lääkkeillä, niksakorvikkeilla, sähkötupakalla tai ilman mitään.
Aina viime kädessä pitää olla se päätös ja sisäinen tahto ja puhe.
Mikään ei itsestään tupakointia lopeta. Apukeinojen tarkoitus on auttaa alkuun, kunnes ihminen oppii olemaan ilman tupakointitapaa, oppii itsestään sen verran, että tietää vaaran paikat jne.
Täällä Stumpissa on iso määrä lopettajia nyt, ja ollut aiemminkin, jotka ovat lopettaneet niksakorvikkeilla. Onnistuneesti!
En puolusta niitä yhtään sen enempää, paitsi, et olen itsekin niillä lopettanut.
Ekalla kerralla ei niilläkään onnistunut, mut toisella sit jo.
Jos nuoriso tai kuka tahansa alkaa ostamaan niksatuotteita tupakan korvikkeena kaupoista, ollaan ehkä väärillä teillä. Mut sit mietitään sitä, kumpi on pahempi. :roll:
Jos ihminen haluaa itselleen ja terveydelleen tehdä hallaa, ei sitä kukaan oikein voi estääkään.
Asia on juuri kuten sanoit, vaikka nämä kaksi aina ryömivät jostain kiven alta nikotiinikorvaushoitoa puolustelemaan :shock:
Tai jos tarkkoja ollaan niin tämä täti sininen luettelee aina varmuuden vuoksi kaikki keinot maan ja taivaan väliltä :P
Ja tämä toinen peruspositiivinen hokee aina ettei ala uudestaan polttamaan..
Täh ? .. Käskikö joku :?: :?:
Suuren lohdun olen saanut lukemalla vanhoja keskusteluketjuja. On hyvä kuulla esimerkiksi siitä, millaisia vaikeuksia muilla on ollut ja kuinka he ovat niistä selvinneet. Puhumattakaan siitä, että ketjuista on löytynyt iloa, lämpöä ja huumoria. Vanhat kesksteluketjut - ja toki nykyisetkin - ovat vertaistukea, josta on apua ja iloa!
Valitsin riskivaihtoehdon ja lopetin s-tupakan ja nikotiinisuihkeen avulla. Nyt olen neljä kuukautta ollut tupakkaa ja parisen kuukautta täysin ilman nikotiinia, näin ollen olen lopettanut apujen kanssa. Kaikille ne ei sovi, ja kaikille ei sovi luomulopetus. Ei ainakaan minulle, ja se stumppaa tähän kirja saa minut lähinnä vihaiseksi.
En kuitenkaan lähtisi julistamaan näitä mainosten prosentteja jne. itsestä lopettaminen kuitenkin lähtee liikkeelle, mutta en lähtisi myöskään arvostelemaan niitä, jotka apuja käyttää. Jokaisella meillä on sama suunta, pyrimme sinne vain itsellemme sopivin keinoin. Piru se tuntui pahalta, kun ensimmäiset viikot taistelin tupakkaa vastaan, tietoisesti käyttäen e-tupakkaa apuna, ja lähes poikkeuksetta sain kuulla huomautuksia, miten typerää e-tupakan käyttö on, miten se ei ole lopettamista, eikä varmasti auta lopettamaan. Samaan aikaan kanssani aloittaneet luomuilijat, polttavat nyt samaan vanhaan tyyliin, ja minä olen täysin nikotiini-, korvaushoito-,e-tupakkavapaa, ainakin fyysisesti. Ja uskon tällä tiellä pysyväni.
Kiteytettynä kantani: Jos nikotiinin korvaustuotteita on pakko mainostaa, niin toivoisin todella niiden pysyvän hyvän maun rajoissa. Ei mitään suuria lupauksia, ja hassuja 7 kohdan oppaita. Rehelliset mainokst tosin ovat vähissä, mutta ehkä voimakkaasti riippuvuutta aiheuttavien tuotteiden osalta yheiskuntakin voisi rajoittaa mainonnan tyyliä. Puuttuuhan yhteiskunta niin moneen muuhunkin asiaan.
Hmmm. Olen myös lukenut Stumppaa tähän- kirjan ja sen takia nyt uudelleen lopettaessani minimoin nikotiinin saannin. Nikotiinituotteissa saisi puolestani olla varoitus sen riippuvuutta mahdollisesti aiheuttavasta vaikutuksesta. Ihan kuluttajasuojasyistä.
Hetken mietin että viitsinkö mielipidettäni kirjoittaa ja siis haluankin painottaa että en pidä kumpaakaan tapaa vääränä enkä oikeana. Lopputulos on se joka ratkaisee
Luulen että tuo on paljon luonteestakin riippuvainen. Toiset runnoo asian kuin asian läpi vaikka väkisin ja päätä seinään hakaten, mutta rehellisesti uskon että mun lopettaminen ei olis kestänyt tähän asti ilman korvaavia.
Ja edelleen. En mollaa luomuna lopettajia. Toivon että olisin siihen itsekin pystynyt mutta luulenpa että en olisi...en uskaltanut ottaa riskiä
Olen samaa mieltä, että on varmasti luonnekysymys ennen kaikkea. Korvaavissa on vain hyvä muistaa aloittaessa mahdollinen toinen riippuvuuslopetusprojekti. Minnesota-hoidossa puolestaan kielletään ehdottomasti tupakoinnin lopettaminen alkoholin käytön lopettamisen yhteydessä. Minulle taas tupakka ja alkoholi ikään kuin täydentävät toisiaan. Ja kun en polta, en nyt lähiaikoina edes uskalla ottaa alkoholia. Alkaisi kuitenkin selittämään itselleen joitain perusteluja myös tupakasta. Itse pidän varalla nikotiinipastilleja ja ensimmäisinä päivinä ne olivat tosi tarpeeseen. Nyt jo useamman päivän ilman, mutta pidän silti saatavilla. Minulle tupakka on kuitenkin enemmän psyykkinen riippuvuus; oljenkorsi, rauhoittaja, palkinto, ajankulu ja vaikka mitä. Tärkeämpää on löytää niille jokin korvaushoito.
Luonnekysymys varmaan, mutta myös muutenkin olemme fyysisesti erilaisia. Ehkä toisten kroppa tai aivot ovat enemmän riippuvaisia nikotiinista kuin toisen, tai tapariippuvuus tai rauhoittumisen aste tupakalla tai... Tässä voi olla monta muuttujaa.
Itse en myöskään uskaltanut edes yrittää ilman korvaavia, vaikea sanoa, oliskos onnistunut vai en. Pääsin kyllä korvaavistakin eroon suhteellisen tuskattomasti. Voi olla, että joku muu taas ei. Vaikea sanoa tuokin.
Loppujen lopuksi vain se merkitsee, että pääsee tupakasta eroon, korvaavistakin jollain aikataululla. Olen usein sanonut, ettei kukaan (Stumpin ulkopuolella) enää kysy minulta, miten lopetin. Eikä sillä ole enää mitään merkitystäkään. Alkuavaiheet ja ensimmäien vuosi ovat aika ratkaisevat. Toisena vuotena savuttomuus aivan kuin "kiinnittyy", eikä sen jälkeen enää ole suurta vaaraa repsahtaa, ellei sitten tieten tahtoen hae sellaista tilannetta tai mielentilaa.
Perunaaiti on siinä oikeassa että ei se nikotiinin saanti sitä koukkua poista. Tunnistan kyllä että mulla on jonkinlainen koukku tuohon vielä olemassa näin 5 kuukauden jälkeenkin, mutta uskon että siitä irrottautuminen käy helpommin kuin tupakasta. Ja tosiaan luulen ettei ilman niitä tarttis tällä hetkellä asiaa miettiä kun olisin tossa parvekkeella kiskomassa LM:ää