Marraskuussa 2020 lopettaneet
Oikein hyvä kuukausi aloittaa savuttomuus - ei tarvitse mennä läpi tuulen ja tuiskun savuttamaan! Tsemppiä ja tervetuloa oikean päätöksen tehneille ja onnea matkaan!
Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy kommentoidaksesi.
Oikein hyvä kuukausi aloittaa savuttomuus - ei tarvitse mennä läpi tuulen ja tuiskun savuttamaan! Tsemppiä ja tervetuloa oikean päätöksen tehneille ja onnea matkaan!
Viestejä yhteensä
Ostan juuri sitä herkkua mitä haluan, en koe siinä mitään ongelmaa tai pahaa. En siis enää tarvitse mitään tupakan tilalle, sen verran on aikaa kulunut. Ei kai tässä ole tarkoitus itseään koko loppuelämäänsä ruoskia.
Onko teillä nikotiinikorvaustuotteita tai muita apuja käytössä vai ihan kylmiltäänkö meinaatte lopettaa?
Tervetuloa Tiina57 ja slaissi! Hyvän päätöksen olette tehneet. Itsella on painoa tullut joitakin kiloja tässä lopetuksen aikana, ja yritin laihduttaakkin, kunnes tajusin, että ei saa olla itselle liian ankara. Eli Tiina, osta vaan jotain herkkua tupakan tilalle, on pienempi paha. Ja käytin myös nikotiinin korvaustuotteita, jotka auttoivat pahimman nikkiksen yli. Kaikki keinot ovat mielestäni sallittuja.
16.8. 2020 klo 23.05 viimeinen tupakka
Ei tunnu ollenkaan niin pahalta kuin luulin, muttta varmasti pahin vielä edessä.
Lopettamisen avuksi ostin purkkaa ja ajattelin täällä palstalla pyöriä.
Tsemppiä kaikille! Alku on hankalaa ja päättäväisyyttä tarvitaan. Lukekaa muiden lopettajien vinkkejä alkuvaiheeseen ja kirjoitelkaa tiiviisti omia tuntemuksianne, se auttaa paljon
. Kun tuntuu että tupakka pyörii liian tiiviisti mielessä niin tehkää jotain mihin on pakko keskittyä, silloin saa ajatukset hetkeksi pois tupakoinnista. Teillä on kaikilla jo hieno alku takana; saatte olla ylpeitä tähänastisesta suorituksesta
!
Toisinaan sitä on tuulilasi. Toisinaan taas hyttynen.
Sain myös muusta poterosta tiedon, että uusille tavoille oppii n 3 viikossa. Taidankin vaihtaa aamukahvin hyvään jogurttiin ja tuoremehuun. Ja työssä voin edelleen mennä ulos. Seisomisen pihalla voin vaihtaa 10 min lenkkiin. Voi mua, kun pitää huijata itteään.
Niksat on ilmenneet niin että yhtäkkiä räjähtelen perheenjäsenille ja ääni kohoaa turhan kovaksi. Omaa tilaa tarvitsen, en kestä muiden ihmisten ärsyttäviä tapoja. Pääosin kuitenkin hyvä mieli ja ylpeys siitä että olen savuton. Turkinpippureita ostin pahimpaan himoon.
Hienosti pärjätty Hailey. Itse suutuin ihän älyttömästi yhdessä vaiheessa miehelle, kun se söi näkkileipää, se ääni ärsytti niin paljon, että teki mieli repii silmät sen päästä. Menee onneksi ohi
16.8. 2020 klo 23.05 viimeinen tupakka
päivee että pätkähti. Ilmottaudun mukaan marraskuun lopettajiin. Olisi kiva lähteä uuteen vuoteen ilman tupakkaa. Olin sätkien polttaja. Sätkiä meni vähintään noin 30 kpl päivässä. Vähintään kaksi tupakkaa per hereillä olo tunti. Eilen lopetin tupakoinnin klo 12.00 päivällä ja käytössä on nikotiini suihke. Oon huomannu sen olevan paras apu nikkiksiin. Aloittelen sillä ja kun aikaa menee eteenpäin niin sitten senkin lopetan mutta sillä ei ole kiire, Yksikin suihkaus auttaa nikkiksiin ja suihkeessa on 150 annosta. Kestää pitkään. En ole ensimmäistä kertaa lopettamassa. Tänä vuonna olen ollut kuukauden polttamatta mutta se loppui perhepiirissä sattuneeseen kuoleman tapaukseen. Uskon, että tästä ei tule sen vaikeampaa mitä viimeksikään jos ei mitään yllättävää satu. Kun on tuota rahhaa vähän per kk käytössä ja iso osa on mennyt tupakkaan niin olisi mahtavaa vapautua tupakan orjuudesta. Jäisi ruokaan ja muihin menoihin enemmän rahaa. Pienellä eläkkeellä yritän kituuttaa ja käteen on jäänyt noin 500e kk ruokaan ja elämiseen vuokran maksun jälkeen. Siitä hirvee osa tupakkaan.
Aamulla oli herätessä ensimmäisenä mielessä tupakka. Riemastuin, että pääsee aamutupakille kunnes muistin ettei ole tupakkaa.Otin sitten suihkauksen ja pistin silmät kiinni ja tsemppasin itseni tähän päivään. Join kahvit ihan normaalisti ja lähdin viemään koiran lenkille. Nyt on ihan hyvä olo eikä tupakka sillä tavalla pyöri edes mielessä. Olo on varma ja tiedän pärjääväni tämän päivää ihan hyvin.
Vein ulkoa tuhkakupin roskiin ja hävitin sytkärini. Erään kerran kun ei ollut tupakkaa niin sorruin polttamaan meidän taloyhtiön saunan edestä löytyneestä tuhkiksesta pitempiä tumppeja. Se kertoo miten kova riippuvuus on. Tuosta viisastuneena kävin viemässä astiaan vettä ettei niitäkään tumppeja tulisi poltettua
Kauheeta. Mutta nyt on edessä uusi päivä ilman tupakkaa. Suihke pelastaa paljon ja ilman sitä olisi turha edes yrittää. Kivaa päivää kaikille ja tsemppiä lopetukseen kaikille
Olet varmaan jo kauan polttanut ja ero entiseen voi tuntua suurelta. Olet kuitenkin hienosti aloittanut. Koira on tässä kisassa hyvä juttu. Pidä huolta, et sulla on aina suihketta mukana. Se on monelle muullekin ollut oiva keino.
Tänne vaan lukemaan ja kertomaan kuinka homma etenee.
Sinulla on hyvä motivastio ja asenne, se auttaa.
Tsemppiä!
Imeskelytabuja ostin kauppareissulla, Huom.en röökiä. Rahat riitti juuri niihin eli röökiaskiin ei oliskaan riittänyt.
On tossa edellisessä askissa vielä muutama savuke, mutta mies saa polttaa ne pois, hän ne on ostanutkin. Saa ostaa seuraavatkin, jos mielii. Ei hän paljoa polta, pari savuketta päivässä.
Mä en oikein pysty tohon vähentämällä lopettamiseen, kyllä mulla aina tuppaa nousemaan tupakointimäärät. Kaikki pois vaan, niin hyvä tulee.
Ainoa sellainen ongelma on että mulla menee iho rikki korvikkeista, mutta yritän nyt niin että jos viikon käyttäisi ja sitten yrittäisi jättää ne pois. Purkasta ei niin pahasti mene, joten sitä voisi mussuttaa autossa. Suihke on pahin iholle, sitä käytän varmaan vaan sen minkä aikaa toi kotona jo oleva riittää.
Tervetuloa takaisin, Taiga1973! Eikä vanhoista väliä, nyt uusi yritys.
Ja jos tiukkaa tekee, niin kannattaa tosiaan turvautua korvikkeisiin - harmillista tietty, jos niistä tulee iho-ongelmia. Voimia sulle!
Minäkin liityn tänään joukkoon. Ensimmäinen savuton päivä. Tällä kertaa kokeilussa laastari ja nyt harmittaa miksi en ole aiemmin kokeillut. Tää ainakin tämän päivän kokemuksen mukaan toimii mulla. Nakkasin aamulla tuhkakupin menemään. Hyi että, mille se oikeasti haisee. Pitäskö jemmata sittenkin ja heikkona hetkenä haistaa sitä ja tulla tulokseen, että miks ikinä olenkaan polttanut...
Hei Tiu! Tervetuloa stumppiin, tästä se lähtee!
Olet tehnyt todella kannattavan päätöksen. Elämä on parempaa ilman tupakkaa, vaikkei se aluksi siltä tuntuisikaan.
Laskurin saa tuolta etusivulta (ei siis täältä keskustelujen puolelta). Siis:
www.stumppi.fi -etusivulta omaan profiiliin -> profiilitietojen muokkaus -> lisää tiedot tupakoinnin aloittamispäivästä, lopetuspäivästä jne. sekä rasti kohtiin "Näytä lopetuslaskuri sivuston profiilissa" sekä "Näytä lopetuslaskuri foorumin (=keskustelufoorumi) allekirjoituksissa"
Tervetuloa Tiu ja muut marraskuun lopettajat. Se on hyvä, kun täyttää ne heikot hetket jollakin muulla tekemisellä. Mä oon kutonut tän kolmen kuukauden aikana ainakin 15 paria villasukkia, ja nyt näyttää, että tahti alkaa pikkuhiljaa hiipumaan. Positiivista on, että lähipiirillä on lämpimät jalat. Tsemppiä lopettamiseen kaikille!
16.8. 2020 klo 23.05 viimeinen tupakka
Toisinaan sitä on tuulilasi. Toisinaan taas hyttynen.
Muistan kun olin ollut polttamatta n. 3kk ja 9kk plus polttamatta olleita oikein ylistin et miten ne ovat pystyneet saavuttamaan noin pitkän savuttoman ajan. Mutta niin se on että alkuun se savuttomuus on tosi vaikeaa ja vähitellen se omalla kohdalla vaan jäi taka-alalle enemmän ja enemmän.
Ne hetken mieliteot on niitä joista vaan pitää päästä hammasta purren yli,niitä tulee pitkin matkaa, mutta nekin vähenee pikkuhiljaa. Poltin noin 27 tupakkaa päivässä 20vuoden ajan.